O mnie i Kwadransie

Kwadrans z Podkopem” – to miejsce gdzie piszę, czasem mówię o Biblii, Bogu, moim rozumieniu tego czym jest chrześcijaństwo, wiara w Boga. Jeżeli lubicie czytać moje teksty, to może taka prywatna i bardzo osobista strona mojego pisania – bo dotykająca duszy, spraw wiary, wartości jakie wyznaję, a którą pokazuję na Kwadransie zaciekawi was.

Co rozumiem pod pojęciem „religia” ?

Zgodnie ze SJP PWN jest to «zespół wierzeń dotyczących istnienia Boga lub bogów, pochodzenia i celu życia człowieka, powstania świata oraz w związane z nimi obrzędy, zasady moralne i formy organizacyjne».

 

Kim jestem.

 

Mam na imię Beata.

 

podkop-i-kzp

 

Kiedyś myślałam, że archeologia to mój sposób na życie. Moje plany zweryfikował czas. Dzisiaj zajmuję się czymś zupełnie innym. Jestem chrześcijanką.

Czy można pogodzić wiedzę i wiarę?

Tak. Wystarczy odróżnić fakty od ich interpretacji.

Co jest „faktem” ?

To konkretne znalezisko, np. miasto, dzban, grób, szkielet.

Dwa  przykłady:

1. Odnajdujemy grobowiec na którym widnieje napis, że pogrzebany tam mężczyzna to król miasta Y który nazywał się X. W grobie znajdziemy ciało/mumie/szkielet mężczyzny ubranego po królewsku i odpowiadającego znanym nam opisom króla X-a.

To są fakty.

Teraz interpretacja znaleziska:

Z bardzo dużym prawdopodobieństwem możemy powiedzieć, że odnaleźliśmy doczesne resztki króla X.

2. Odnajdujemy grobowiec na którym widnieje napis, że pogrzebany tam mężczyzna to król miasta Y który nazywał się X. W grobie znajdziemy ciało/mumie/szkielet kobiety ubranej jak mężczyzna iście po królewsku. Znane nam opisom króla X mówią, że był on mężczyzną.

To są fakty.

Interpretacja

Wersja pierwsza:

Król X był kobietą która udawała mężczyznę.

 

Wersja druga:

W grobie króla X pochowano kobietę przebraną za X by ukryć, że król żyje.

Itd.

Widzicie czym się różni fakt od jego interpretacji ?

Czym jest Podkop?

To serwis poświęcony archeologii biblijnej. No nie do końca tylko biblijnej, bo poza miejscami i wydarzeniami, które odnajdziemy na kartach Biblii znajdziecie tu artykuły, które pośrednio jedynie mają jakieś powiązania biblijne. Sporo archeologii i niemało historii starożytnej.

Dlaczego archeologia biblijna jest trzonem Podkopu?

Biblia była kiedyś traktowana jako księga mówiąca prawdę i tylko prawdę na każdy temat. Obojętnie czy dotyczyło to Boga, człowieka czy wydarzeń mających miejsce przed wiekami i tysiącleciami. Później zaczęto kwestionować jej wiarygodność.  Mówiła przecież o potężnych miastach i królestwach po których wszelki ślad zaginął. Hetyci, Amoryci, miasta starożytne jak Akkad, Ur stały się baśniami, legendami które nie miały potwierdzenia w znanych ludziom faktach.

Gdy rodziła się archeologia jej pionierzy sięgali po tę książkę raz za razem. Tak idąc z Biblią w ręce odnajdywali stare imperia, miasta. Coraz więcej miejsc, wydarzeń, postaci znanych do tej pory tylko z kart tej księgi zaczęło być odnajdywanych. Z legendarnych stały się prawdziwymi.

Powinno to spowodować wzrost zaufania do Biblii, a paradoksalnie dzieje się odwrotnie.

Dla jednych to święta księga, dla innych jeden z przykładów literatury starożytnej, dla kolejnych zbiór legend, podań lub ubarwiona historia powstania narodu izraelskiego.

Na ile opisane wydarzenia, przedstawione miejsca i postacie są fikcją, a na ile  (przy dzisiejszej naszej wiedzy) prawdziwe. Ile baśni i plemiennych opowieści, a ile rzetelnego  historycznego zapisu znajdziemy na kartkach tej książki – o tym jest Podkop.

Zapraszam do lektury Kwadranasu i Podkopu.

2 komentarze

 • PawellA 22 grudnia 2017 at 18:15

  Lubie wracac na ta strone ale musze przyznac ze ciezko bylo ja znalezc w google, byla gdzies na 5 stronie. Przydalo by sie jej pozycjonowanie polecam wpisac w google :
  seo stronka z seo poradami
  i znajdziesz tam ciekawy i darmowy sposob na podniesienie pozycji w wyszukiwarkach

  • Podkop 23 grudnia 2017 at 09:58

   Dziękuję 🙂
   Nad SOE popracuję – faktycznie nie jest najlepsze.
   Przydałoby się też więcej udostępnień tekstów z Kwadransa.

Leave a Comment

%d bloggers like this: