Historia chrześcijaństwa cz 4. Paweł z Tarsu.

Dzisiaj o Pawle z Tarsu. O tym, którego jedni uważają za twórcę chrześcijaństwa, inni za jego filar, a jeszcze inni za gościa, który namieszał w Piśmie.

(Odcinek trawa 39 minut a nie prawie 2 godziny jak podaje player)

Historia chrześcijaństwa cz 4. Paweł.

8 komentarzy

 • Mariusz 12 listopada 2013 at 22:05

  Beato, dobrze słychać – jak zawsze zresztą. 🙂

 • Beata 13 listopada 2013 at 12:27

  Czesc Beatko ,od wczoraj zaczelam sluchac twojego podkopu ,zaciekawil mnie temat o Pawle z Tarsu,z ktorym jakis czas temu mialam powazny dylemat ,a mianowicie ze nie zgadza mi sie jego nauka z Panem Jezusem .Dziwilo mnie to ze ludzie tak mocno trzymaja sie tego o czym on pisze ,tak jak np : zakladanie przez kobiety chusty ,albo uczyl ze Jezus powolal nauczycieli ,a Jezus natomiast mowil ze jest jeden nauczyciel a jest Nim Duch Swiety .Tak jak i Dziesiecina ktora byla wymagana przez zydow ,jest wymagana przez pastorow ,ktorzy uwazaja ze Pawel w swoim nauczaniu nakazal jej placenia .Czy nie jest tak ,ze my ,dzieci Boze powinnismy sluchac Ojca poprzez Ducha Swietego ,a nie czlowieka ktory naklada nam swoje rozne poznania ,przez ktore powstaja rozne doktryny ? Pozdrawiam i czekam na nastepne odcinki 🙂

  • Podkop 14 listopada 2013 at 10:10

   Zaczytuje wyrwany bo wyrwany fragment z listu Pawła, ale jego sens pozostaje uniwersalny ” (…) wszystko zaś co nie wypływa z przekonania jest grzechem (…)”. Skoro kiedyś przed Bogiem, każdy sam będzie musiał wytłumaczyć się ze swoich decyzji, dobrze wiedzieć dlaczego podejmujemy takie, a nie inne. Nie iść ślepo za innymi, bo inni idą, bo tak każe tradycja. No i samemu sprawdzić co w tekście Biblii faktycznie jest napisane, kto to pisał, do kogo, czy jest to uniwersalna prawda, czy nie. Następny odcinek będzie o powstawaniu hierarchii i kapłanów w kościele, w którym według woli Boga kapłaństwo jest powszechne, a wszyscy są braćmi

 • Łukasz 14 listopada 2013 at 05:57

  Fajny odcinek. Mam podobne przemyślenia. Ciekawego mnie twoja fascynacja ruchami, które odcinały się od głównych nurtów. Nie mogę się doczekać historii i przemysłem jakie masz o nich.

  • Podkop 14 listopada 2013 at 09:59

   Fascynującejest już samo to, że o tylu z nich mamy jakieś wieści. Wiele zaginęło w mrokach historii…a ją piszą jak wiadomo zwycięzcy. Większość z tych ruchów jako główny grzech przeciw instytucji kościołów wszelakich miało właśnie podważanie sensu istnienia hierarchicznego, zinstytucjonalizowanego kościoła i warstwy kleru.

 • slawek 15 listopada 2013 at 20:58

  No nareszcie! Już straciłem nadzieję 🙂 Szybko ściągam 🙂

  • slawek 21 listopada 2013 at 20:01

   Przesłuchałem. Z każdym następnym odcinkiem jest coraz ciekawiej. Nie zostawię tu żadnego merytorycznego komentarza ale powiem tylko, że nie mogę się już doczekać kolejnego bo atmosfera w naszej historii się będzie zagęszczać. 🙂 Dużo zdrowia i niezniszczalnego sprzętu życzę!

 • zuzel 23 listopada 2013 at 22:04

  „(Odcinek trawa 39 minut a nie prawie 2 godziny jak podaje player)”

  Wielka szkoda, bo ciekawie opowiadasz 🙂

Zostaw komentarz